КЗО "Навчально-виховний комплекс №87 "школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад (дитячий садок)" Дніпровської міської ради


запам'ятати

 


Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія

Моргунова В.Г.

Розробка уроку вчителя української мови та літератури КЗО СЗШ № 87
Моргунової Валентини Григорівни

 

Тема: Числівник (узагальнений урок)

Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про числівник як частину мови;

            з’ясувати рівень засвоєння учнями теми; розвивати логічне мислення учнів;

            удосконалювати навички самостійної роботи;

            виховувати любов до української мови.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого.

Хід уроку:

І. Організаційна частина.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 

1. Казка про числівник.

Мовна казка про частини мови.

Зібралися якось зранку частини мови за столом. Сіли вони снідати, а Числівника забули розбудити. Всі поспішали, бо запізнювались до школи на уроки. І раптом із спальні з’явися заспаний Числівник:

- Чому ви мене не розбудили. Я теж поспішаю до школи на урок.

- Подумаєш, він поспішає, - скептично засміявся Іменник . – Без тебе діти на уроці прекрасно обійдуться.

- Я теж так думаю, - підтримав його Прикметник.

- Для чого ти учням? – засміялося Дієслово?

- Як для чого? – обурився Числівник.

- Коли не буде мене, то діти не знатимуть о котрій годині йти до школи. Вони не знатимуть, який сьогодні день тижня, який день місяця, який рік. І, найголовніше, вони не знатимуть, скільки грошей треба просити в матері, щоб купити собі морозиво чи шоколадку. Ось так, - промовив Числівник.

І всі частини мови похнюплено замовкли. А Іменник крадькома глипнув на свій годинник, чи бува не зникли з циферблата цифри.

- Слава Богу, всі цифри на місці, - полегшено вимовив Іменник. І всі частини мови схопили свої портфелі і помчали до школи, щоб розказати учням, яке почесне місце у царстві Граматика займає їхній брат Числівник.

 

2. «Мозковий штурм».

Де застосовуються числівники?

 

Об’єднання у групи.

Робота з підручником. (стор. 249).

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Мотивація навчання.

1. Тести

1. Укажіть числівник, що означає число, кількість:

а) шестеро;

б) двадцятий;

в) семиденний;

г) потроїти.

 

2. Укажіть числівник, що означає порядок при лічбі:

а) семеро;

б) сто;

в) одна друга;

г) третій.

3. Укажіть серед поданих слів числівник:

а) десяток;

б) десятирічний;

в) десять;

г) десятиріччя.

4. Укажіть збірний числівник:

а) сто двадцять;

б) семеро;

в) десятий;

г) вісім.

5. Укажіть простий числівник:

а) вісімдесятий;

б) одна третя;

в) тридцять четвертий;

г) дев’ять.

6. Порядкові числівники змінюються за:

а) родами, числами, відмінками;

б) числами і родами;

в) числами і відмінками;

г) лише за відмінками.

 

Перевірка тестів:

1 – а; 2 – г; 3 – в; 4 – б; 5 – г; 6 – а.

 

2. Вправа «Біг з бар’єрами»

 

* Фразеологічний бар’єр.

Перекладіть фразеологізми з російської мови на українську. Поставте числівники в потрібній формі й поясніть значення фразеологізмів.

 

а) (Пятый) колесо в телегр..

б) Заблудиться в (три) соснах.

в) (Седьмой) пятниц на неделе.

 

* Словотвірний бар’єр.

Утворіть зі сполучень цифр і слів складні прикметники.

2 поверхи

10 років

5 кілограмів

7 метрів

 

* Морфологічний бар’єр.

Запишіть цифри словами, визначте тип числівників за значенням і структурою.

199

17

100-й

8

 

* Синтаксичний бар’єр.

Утворіть словосполучення з числівниками півтора, півтори.

тиждень,    доби

 

Фізкультхвилинка

 

3. Проекти груп.

 

а) Дослідження істориків.

У Верхній Хортиці стоїть і досі могутній запорізький дуб. Це один із найстаріших дубів в Україні. Йому вже більше 700 років. Ще за часів Богдана Хмельницького дереву було 400 років. Крона велетня складається з 18 великих гілок, периметр її досягає 102 м. Зелений тінистий намет крони має 43 м у поперечнику і здалека скидається на цілий гай. Діаметр стовбура 208 см, а висота дуба дорівнює 36 м.

 

б) Дослідження математиків.

Оголосити час.

 

в) Дослідження народознавців.

 

Загадки:

1. Стоїть пані, чепуриться, бо вдягла сорочок 300 (                     ).

2. 700 (                           ) соколят на одній подушці сплять.

3. Котиться клубочок зовсім без ниточок, замість ниточок – 300 (          ) голочок.

 

Приказка:

За 2 (                    ) не гонись, бо й 1 (                    ) не піймаєш.

 

г) Дослідження мистецтвознавців.

Записати словами числівники, які зустрічаються в назвах картин відомих художників:

- Васнєцов «Три богатирі»;

- Айвазовський «Дев’ятий вал»;

 

Записати словами числівники, які зустрічаються в назвах казок та мультфільмів.

 

IV. Підсумок уроку.

- Мені сьогодні сподобалось на уроці ..., тому що…

 

Гра «Фарби настрою».

 

V. Домашнє завдання.

- Скласти п’ять речень з порядковими і кількісними числівниками.

 

Додатки:

Фразеологічний бар'єр

Перекладіть фразеологізми з російської мови на українську. Поставте числівники в потрібній формі й поясніть значення фразеологізмів.

а) (Пятый) колесо в телеге….

б) Заблудиться в (три) соснах.

в) (Седьмой) пятниц  на неделе.

 

Словотвірний бар'єр

Утворіть зі сполучень цифр і слів складні прикметники.

2 поверхи

10 років

5 кілограмів

7 метрів

 

Синтаксичний бар'єр

Утворіть словосполучення з числівниками півтора, півтори.

Тиждень

Доби 

 

Морфологічний бар'єр

Запишіть цифри словами, визначте тип числівників за значенням і структурою.

 

Числівник

Тип числівників за значенням

Тип числівників за структурою

199

 

 

17

 

 

100-й

 

 

8